Genel

Boyada Renk Seçimi

Duvar boyası seçerken pek çok detaya dikkat etmek gerek. Badana boya yaptırmak isteyen insanlar çoğunlukla sadece renge odaklanıyor ancak tek detay bu değil. Peki, neye göre duvar boyası seçmeli ve nelere dikkat etmeliyiz?

Duvarın yapısı çok önemli bir detay

Bir duvara her boya türü uygulanamayabilir. Bunda kullanılan malzeme, evin bulunduğu bölge, duvarın ardından su borusu geçip geçmediği, odanın rutubetli olup olmaması gibi pek çok neden geçerli olabilir.

Bazı duvarların boyaları kustuğu görünür. Bunun sebebi, bahsettiğimiz nedenleri göz ardı ederek doğru boya türünü seçmemekten kaynaklanır. Bu nedenle duvarı iyi tanımak gerekir.

Işığın etkisini göz önünde bulundurun

Duvarlarınızın nasıl ışık aldığı önemli bir detaydır. Renkleri yansıtacak tek etken ışıktır ve bu yüzden ışığı alma açısına göre duvarın rengine karar vermelisiniz.

Az ışık alan bir duvarda koyu renkler daha koyu olur ya da çok ışık alan bir duvar açık rengi daha farklı gösterir. Gün ışığı farklıdır; gece ışığı farklıdır. Tüm bunlara dikkat etmek gerekir.

Ayrıca ışık sadece rengin yansımasını etkilemez, boyanın yapısal çeşidini de etkiler. Parlak, mat, ipeksi mat, yarı mat duvar boyası seçenekleri bu yüzden vardır. Her tür, doğru ışıkta güzel durur ve yansır.

Boyama öncesinde duvarın durumuna bakın

Duvarınızın boyamadan önceki hali oldukça önemlidir. Duvarlarda yapılacak düzeltme işlemleri boya uygulaması öncesinde yapılmalıdır. Eğer çok lekeliyse ya da koyu renk üzerine açık renk duvar boyası sürmek isterseniz kapatma özelliği yüksek olan boyaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde fazla boya sürülmesi gerekir. İşçilik ve malzeme açısından da ihtiyaç fazlası bir harcama sarf edilmesi gerekebilir. Bu durumları yaşamamak adına doğru boya türü seçilmelidir.

Uygulama konusunda profesyonel destek alın

İnternet çağında tüm bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Ancak iş uygulamaya gelince teknik bilginin önemi daha ağır basar. Bu sebeple evinizi kendiniz boyamak isteseniz dahi, bir profesyonelden destek almalısınız.

Bir yanıt yazın