Genel

Ev Boyama Detayları

Evinizin rengini değiştirmek için kendiniz kolları sıvayabilirsiniz. Fakat ev boyama işleminin göründüğü kadar kolay bir iş olduğu söylenemez. İnceliklere dikkat etmek ve titizlikle uygulama yapmak gerekiyor.

İyi bir araştırma yapın

Evinizde uygulayacağınız boya türünü seçtikten sonra nasıl uygulayacağınız konusunda bilgiler edinin. Boyayı doğru şekilde uygulamadığınız takdirde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Yanlış uygulama nedeniyle duvarda boyanın uygun görünümde olmamasına neden olabilirsiniz ve telafisi zor olabilir. Bu yüzden öncelikle teknik detayları iyi öğrenmelisiniz.

Renk seçiminizi iyi yapın

Ev boyama işlemi öncesinde renk seçimi için iyi bir araştırma yapın. Evinizde kendinizi en iyi hissetmenizi sağlayacak renkleri kullanın. Bunun için internet üzerinden ev boyama örnekleri ile ilgili paylaşımlara ya da dekorasyon dergilerine bakabilirsiniz. Mobilyalarınızın renkleri, evinizin boyutları, ışık alma durumu gibi etkenler renk seçimlerinizde rol oynayacaktır. Doğru rengi seçerek evinizi bambaşka bir hale çevirebilirsiniz. Ayrıca renk kartelalarında görünen tonla duvarda uygulandığında yakalanan tonun aynı olmadığını göz önünde bulundurarak canlı örnekler görmeye çalışın. Gerekirse numune alarak duvarınızın bir kısmında istediğiniz rengi uygulayın ve sonucu önceden test edin.

Renk ve teknik detaylara dikkat edin

Tüm belirttiklerimizin yanı sıra, duvarlarınızdaki rengin üstüne hangi rengi uygulayacağınız konusuna da dikkat etmelisiniz. Koyu renk bir duvar boyasının üzerine açık renk uygulama yapacaksanız, kapatma gücü yüksek olan boya türlerini tercih etmelisiniz. Boyama işlemleri sırasında her boya katının tamamen kurumasını bekleyerek bir sonraki işlemlere geçilmelidir. Aksi takdirde, boya duvara işlemeyecek ve hatalar oluşacaktır.

Ev boyama örneklerini iyi inceleyin

Ev boyama örnekleri, size uygulama konusunda iyi bir model oluşturacaktır. Tarzınıza, evinizin özelliklerine en yakın örnekleri inceleyerek uygun olanını hayata geçirebilirsiniz. Böylece hayal ettiğiniz dekorasyon stilini evinize taşıyabilirsiniz.

Titizlikle çalışın

Duvar boyama dışında, kapı ve pencerelerinizi, tavanlarınızı da boyayacaksanız ona göre boya seçimi yapın. Her boya, her malzemede kullanılmaktadır. Bu yüzden malzemeye özel boya seçip ardından renk kartelasına göre seçim yapın. Ev boyama için renk seçimi yapmanın yanı sıra, içeriklerine de bakın. Doğal boya mı, sentetik boya mı yoksa silikonlu boya mı uygulamak istersiniz ve hangisi en doğru nasıl uygulanır bunu mutlaka iyi şekilde araştırın.

Bir yanıt yazın